Niezapominajki

Każdy chyba zna wiersz Marii Konopnickiej “Niezapominajki”, mamy maj, a to miesiąc gdy pięknie kwitną te właśnie kwiaty.
Takie drobne, niebieskie kwiatuszki, których święto obchodzimy 15 maja od 2002 roku. Obchody Święta Niezapominajki wprowadził Andrzej Zalewski, redaktor Programu I Polskiego Radia.
Jest to wyjątkowy dzień, bo zwracamy wtedy uwagę na polską przyrodę i różnorodność biologiczną, która w tej przyrodzie występuje.
Święto ma również za zadanie niezapominanie o bliskich nam ludziach i całym naszym otoczeniu.
 

Z języka greckiego niezapominajka oznacza “mysie uszko”, ale często nazywana jest także niezabudką.
Jedna z legend podaje, że pewien rycerz, bardzo chciał zerwać pewne niebieskie kwiaty rosnące nad brzegiem rzeki dla damy swojego serca. Niestety jego zbroja okazała się zbyt ciężka i rycerz wpadł do rzeki. Czując, że porywa go nurt zawołał do damy swojego serca “Nie zapomnij o mnie…” i tak narodziła się nazwa tychże kwiatów.
 
Niezapominajka występuje na wielu kontynentach, ponieważ nie wymaga specjalnych warunków i czasochłonnej pielęgnacji. W stanie dzikim występuje w Europie, Azji, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Australii i Afryce.
Jest łatwa w uprawie, a należy do tak zwanych roślin ogórecznikowatych, wśród których możemy wyróżnić, aż 50 gatunków. Najczęściej spotykamy niezapominajkę w kolorze niebieskim z żółtym środkiem, ale można zobaczyć również białą lub różową.
 
Jak możemy świętować ten dzień, na przykład przez przyłączenie się do Miejskiej Partyzantki Ogrodniczej. Ale spokojnie nie będziemy walczyć, a raczej sadzić i siać. Aktywiści tego dnia przemierzają miasta i w miejscach wydeptanych trawników lub pustych klombów sypią ziemię, sieją nasiona kwiatów lub sadzą cebulki. Niekiedy sadzą też niezapominajki lub bratki czyli takie kwiaty, które nie wymagają pielęgnacji. /www.ekokalendarz.pl/
 
A może sami spróbujecie zrobić “bombę nasienną“, którą podłożycie na zniszczony trawnik lub do pustego kwietnika?
Potrzebujecie pojemnika do mieszania, łyżki do mieszania, pięć części gliny, jednej części nasion (różnych kwiatów), jednej części ziemi. Wszystko razem należy zmieszać, uformować małe kulki i wysuszyć. Gotowe! Można teraz bombardować trawniki i inne nieużytki, a gdy cierpliwie poczekacie zobaczycie pięknie wzrastające kwiaty.
 
Zachęcam do wykonania własnego notesu na lodówkę, gdzie będzieci mogli zapisać te sprawy do załatwienia lub zrobienia o których nie powinniście zapomnieć.
Albo można zrobić tablicę korkową lub chmurkę na miłe wspomnienia i podarować na zbliżające się święto Mamy
 
Pamiętajmy także o naszych małych gościach na balkonach i w ogrodach. Kogo mam na myśli, wszystkie owady, dzięki którym możemy rozkoszować się pysznymi owocami, a oczy cieszyć kwiatami.
Wystawcie dla owadów pojemniczek z wodą, to może być stara podstawka pod kwiatek lub talerzyk.
Wystarczy poukładać kilka kamyków, można dać kawałek kory lub mchu i pamiętać codziennie nalać świeżej wody, zwłaszcza w upalne dni. Takie poidełko nie może mieć za dużo wody raptem 3 mm, żeby owady się nie utopiły. Jeśli woda stoi dość długo należy taki pojemnik wyczyścić i nalać ponownie troszkę wody. Owady będą wdzięczne, a sami będziecie mogli nawet zza okna obserwować jak są piękne i jak się zachowują.
 
 
Zachęcam serdecznie do aktywnego spędzenia tego czasu, podglądając otaczającą nas przyrodę.
Pozdrawiam
Pani Agnieszka
Młodzieżowy Dom Kultury
 
 
Zachęcam serdecznie do zapisów na zajęcia w przyszłym roku szkolnym 2020/2021.
Wniosek można pobrać i przesłać lub wypełniony wrzucić do skrzynki korespondencyjnej przy MDKu.
http://www.mdktysiaclecie.pl/rekrutacja-na-zajecia/