Dzień Zwierząt Bezdomnych

„Pozostajesz na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoiłeś”

                                                                                 Antoine de Saint-Exupéry

To motto jest szczególnie prawdziwe 4 kwietnia w Dniu Bezdomnych Zwierząt. Większość z Was posiada zwierzątko i opiekuje się nim najlepiej jak potrafi. Ale jest wiele zwierząt, które takiej bezwarunkowej miłości nie doświadczają. I nie tylko mowa tu o psach czy kotach, są to też króliki, świnki morskie, myszoskoczki, myszki, szczurki, chomiczki i wiele innych. (nawet żółwie)

Dzień Zwierząt Bezdomnych, to okazja aby zwrócić uwagę na fatalny los zwierząt, pozbawionych opieki, i zastanowić się, jak każdy z nas może się włączyć w skuteczną poprawę ich sytuacji. Jesienią 2010 roku sto holenderskich organizacji pozarządowych, działających na rzecz bezdomnych zwierząt, spotkało się na wspólnej konferencji, poświęconej temu problemowi. To właśnie wtedy narodził się pomysł, aby w jeden wybrany dzień w roku, w sposób szczególny zwrócić uwagę ludzi na zwierzęta pozbawione domów i opiekunów. Wybór padł na 4 kwietnia, bo ten dzień wypada dokładnie pół roku po innym ważnym święcie – Światowym Dniu Zwierząt.

Problem bezdomności zwierząt występuje na całym świecie. Oczywiście są państwa, które praktycznie wyeliminowały bezdomność zwierząt np. w krajach skandynawskich czy niektórych krajach Europy Zachodniej. Jakie są przyczyny bezdomności zwierząt? Główną praprzyczyną, która rodzi wszystkie inne, jest ludzka nieodpowiedzialność. Z jednej strony chcąc pomóc znajomym przygarniamy szczeniaczka, gdzie indziej młodego kotka lub kupujemy w zoologicznym króliczka bo puchaty i słodziutki na święta w sam raz dla dzieci. W momencie gdy zwierzątko zachoruje lub chcemy jechać na wakacje, a nikt ze znajomych ani sąsiadów zająć wulkanem energii – psem lub drapiącym kotem nie chcei, sięga po proste i szybkie w realizacji rozwiązanie – porzuca zwierzę, wystawia na śmietnik, wrzuca do zsypu w bloku lub przywiązuje do drzewa w parku. Sytuację pogarsza fakt, że polskie prawo – tak jak w wielu innych dziedzinach, tak i w przypadku porzuceń i znęcania się nad zwierzętami – jest bardzo niedoskonałe. Porzucenie zwierzęcia jest przestępstwem, a niestety społeczeństwo pomimo iż świadomość rośnie, to i tak zgadza się na to bo „to tylko zwierzę”. Aby uświadomić ludziom, że zwierzę nie jest rzeczą. Że ból zwierzęcia nie jest ani trochę mniejszy niż ból odczuwany przez ludzi, że tak samo jak my cierpią one z powodu głodu, pragnienia, chłodu, upału, że – w przypadku potrącenia na drodze – zwierzęciu także należy się pomoc, której w większości nie otrzymują. Ważne jest budzenie świadomości w ludziach już od najmłodszych lat i nauka empatii względem tych mniejszych i większych istnień.

Jak możesz pomóc – Nie kupuj, adoptuj! Lub stań się domem tymczasowym dla zwierząt, a kto wie, może Rodzice pozwolą, aby zwierzątko pozostało z Wami na zawsze i miało kochający dom. Możesz też zaangażować się w pomoc w schronisku. Możesz zostać wolontariuszem w schronisku lub stowarzyszeniu. Każda para rąk do wyprowadzania, porządkowania a nawet głaskani czy dawania smaczków jest mile widziana. Być może świetnie znasz się na grafice komputerowej lub masz świetne kontakty społeczne, możesz spróbować poszukać domu dla zwierzaków, robić ogłoszenia, nagrywać filmiki oczywiście za zgodą Rodziców i opiekunów zwierząt. Każda forma, która pomoże znaleźć dom dla zwierzaka jest warta Twojej pracy. Możesz również poprosić bliskich, rodzinę i znajomych, aby przekazali darowiznę 1% na wybraną instytucję pomagającą zwierzętom.

Mam dla Was zadanie, spróbujcie wykonać plakat zachęcający do adopcji zwierząt – kota, psa, królika, myszy, chomika itd. To może być wykonane w formie grafiki komputerowej lub odręcznie narysowane na kartce. Tak wykonany plakat/zdjęcie wyślijcie na pocztę naszego MDK – a z pewnością zagości na łamach naszej strony internetowej.

Poniżej znajdziecie adresy niektórych różnych stowarzyszeń lub schronisk które pomagają bezdomnym i porzuconym zwierzętom.

https://puchatypatrol.org/

https://kroliki.net/pl/regiony/slaski/slaski-kroliczok/

http://www.przygarnijzwierzaka.pl/ogloszenia/?w=11&miasto=Myszk%F3w&wiek=-dowolny-&plec=-dowolna-&g=1000&imie=&rasa=

https://nadziejanadom.org/

 

Pozdrawiam

Pani Agnieszka