Origami na Dzień Taty

Dzień dobry

Zbliża się wielkimi krokami Dzień Taty i dlatego dzisiaj chciałabym Wam zaproponować kartkę okolicznościową z muszką poskładaną według wzoru origami.

Potrzebujecie kolorowej kartki A4, kolorowej kartki z bloku rysunkowego lub papieru do pakowania prezentów, białej kartki z bloku rysunkowego, klej, nożyczki. Złóżcie kolorową kartkę techniczną A4 na pół. Białą kartkę papieru A4 złóżcie w szerz na pół i przetnijcie, powstanie Wam długi prostokąt. Ponownie wykonajcie złożenie na jednym z prostokątów, uzyskując chudą i długą figurę. Tak powstałego prostokąta, krótsze boki zaginamy tworząc kołnierzyk koszuli. Z kolorowej kartki papieru bloku rysunkowego lub z papieru do pakowania prezentów wycinamy prostokąt o wymiarze 21 cm x 9 cm. Składamy prostokąt na pół w szerz, następnie rozkładamy, a do linii zagięcia, zaginamy narożniki z dwóch stron jak na samolot.

W kolejnym kroku do linii zagięcia, robimy bazę szafy. Następnie całość składamy na ł, tak aby oddalone od siebie wierzchołki przytuliły się, ale bazą szafy na zewnątrz. Powstałe rogi zaginamy ponownie jak w samolociku do linii środkowego zagięcia. Otwieramy dwa ostatnie zagięcia i poprawiam powstały krzyżyk. Następnie patrząc od prawej strony, czyli gładkiej, wpychamy boczne trójkąty. Z tak zagiętej kartki, odginamy skrzydełka na bok. Ponownie powstałe narożniki zaginamy jak na samolocik. Łapiąc za oba skrzydełka rozkładamy pracę jako supełek. Wierzchołki skrzydełek wsuwamy pod powstały kwadracik. Tak oto powstała muszka. Należy teraz przykleić do kartki kołnierzyk, a do kołnierzyka naszą zrobioną muszkę. Poniżej zobaczcie film z instrukcją wykonania muszki.

https://www.youtube.com/watch?v=Lz1dRY8hi80

Inną propozycją jest pudełko dla Taty na różne drobiazgi np.: gwoździe lub nakrętki. Ro wykonania takiego pudełka potrzebujecie kartki papieru. Kwadratowej kartki papieru narożniki składamy do środka, aby się spotkały w jednym punkcie. Następnie górny i dolny brzeg przytulamy tak aby spotkały się na środku kartki. Rozkładamy i w ten sam sposób składamy części boczne. Odginamy ostatnie kroki, pozostawiając tylko zagięte dwa naprzeciwległe wierzchołki do środka. Następnie stawiamy do pionu po linii brzegi i uzupełniamy bokiem.

https://www.youtube.com/watch?v=hhPF_wx-CiY

A ze względu na panująca w naszym kraju epidemię proponuję, dla zachowania bezpieczeństwa i szczęśliwego powrotu po wakacjach do naszego MDKu maseczkę chirurgiczną z ręcznika papierowego. Wystarczy tylko ręcznik papierowy, gumki recepturki i zszywacz. To do dzieła.

https://www.youtube.com/watch?v=q20OWV8Oxrk

A ponieważ bezpieczeństwo jest ważne podczas wakacyjnych wojaży to proponuję mała powtórkę jak należy się zachowywać w trakcie wypoczynku nad wodą, w górach czy nad jeziorem.

https://view.genial.ly/5ee355132dbd970d0fe8f069/presentation-bezpieczne-wakacje

 

Pozdrawiam serdecznie i życzę słonecznych wakacji!

Pani Agnieszka