Plastyka PROPOZYCJE ZAJĘĆ – PODSTAWY PROGRAMOWANIA….ALGORYTM

Witam!

To już chyba ostatni raz w tym roku szkolnym. Dziwnym niespodziewanie i innym, ale też dającym inne możliwości. Samodzielność i kreatywność – to mogliście rozwijać od początku zajęć zdalnych. Teraz chcę Wam zaproponować zabawę, która ma bardzo poważne efekty, choć mogą się wydać zwyczajne. Efektem będą kolorowe wzorki ale najważniejsze, jak powstały.

Pewnie wiecie, że każdą rzecz i zjawisko, proces i pomysł można zapisać i stworzyć jej model w tym zapisie. Tym właśnie zajmują się programiści. Do tego celu potrzebny jest odpowiedni szyfr – język programowania i algorytmy. Algorytm to opis zasady , według której zachodzą zmiany. Język – szyfr to pewien rodzaj umowy, w której trzeba się nauczyć , co oznaczają poszczególne znaki( jak znaki drogowe, alfabet, cyfry itp. ).

 

 

Postaramy się stworzyć własny szyfr, w którym znajdą się ideogramy – strzałki, punkty, kreski kwadraty, cyfry oraz barwy, dzięki którym w efekcie powstaną kolorowe wzorki.

Zamiast barw można też zastosować różne wypełnienia ( kratki, kropki, paski itp. ), wtedy mamy wzory czarno-białe.

Elementem, który będzie budował wszystkie układy jest kwadrat.

Kwadrat to też pixel ( część obrazu w systemie JPG ) widoczny na ekranie w dużym powiększeniu np. zdjęcia.

Kolejne kwadraty mogą się stykać ( dotykać, łączyć ) w narożnikach, czyli punktach albo bokami

( z 4 stron ).

Algorytmy ustalacie sami i staracie się je zapisać za pomocą szyfru tak, żeby każdy, kto zna ten szyfr, mógł odtworzyć Wasz wzór.

 

POTRZEBNE:

  1. kartki w kratkę – mogą być z zeszytu do matematyki lub bloku w kratkę
  2. mazaki, cienkopisy, ołówek, kredki twarde  – co kto ma
  3. przydałyby się kolorowe kartki, żeby ponaklejać na nie Wasze wzory i zapisy szyfrowe
  4. nożyczki, klej ,
  5. DUUUUŻO FANTAZJI i KONCENTRACJI

 

CO I JAK ZROBIĆ( jeśli chcesz uzyskać efekt podobny do tych na zdjęciach):

  1. Na papierze w kratkę wyznacz kwadrat 21 x 21 kratek. Liczba nieparzysta pozwala na wyznaczenie środka .
  2. Na tym polu wyznacz miejsce, w którym rozpocznie się tworzenie wzoru i narysuj tam pusty kwadracik z czarną ramką.
  3. Teraz kolej na zapisanie (w Twoim szyfrze) położenia tego miejsca i sposobu , w jaki następne elementy będą się przyłączać i gdzie oraz w jakim kolorze ( ALGORYTM ). Można go sformułować słowami, a dopiero potem szukać sposobu zapisania szyfrem.
  4. Za każdym razem, kiedy się ta zasada ( ALGORYTM) zmienia, trzeba postawić przecinek lub średnik i zapisać co i jak ma się dziać dalej ( NOWY ALGORYTM)
  5. Przerwanie tego działania następuje, kiedy wszystkie pola kwadratu są „zajęte” albo według Waszego ALGORYTMU nie ma już możliwości dalszego rozwoju wzoru.

 

Możecie najpierw wykonać wzór, a potem ująć zasady w zapisie, ale trudniejsze jest działanie odwrotne.

Na załączonych zdjęciach widać, że rozwiązań nawet na tak małej powierzchni i z tak skromnymi środkami – jest niewyobrażalnie dużo.

Jeśli stworzycie szyfr, który przewidzi wszystkie możliwe zmiany i nauczycie go Waszego kolegę czy koleżankę, możecie zadawać sobie nawzajem zadania do odszyfrowania, których efektem będą wypełnione wzorami kwadraty, a o tym, czy dobrze się rozumiecie będzie świadczyła ich identyczność.

INWENCJI ŻYCZĘ!!!