Propozycje zajęć dla wychowanków w warunkach domowych – zajęcia warsztatowe „motyle”

Mam dla Was dzisiaj propozycję, która wymaga dokładności wykonania ale też fantazji i własnej inwencji.

Świat motyli jest barwny i różnorodny. Może najpierw poszukajcie inspiracji w internecie, gdzie można zobaczyć wszystkie znane gatunki z całego świata. Moją inspiracją były motyle występujące w Polsce. Zgadnijcie jak się nazywają. To zadanie dla Was.

Materiał fotograficzny pozwoli Wam krok po kroku wykonać motyla wzorowanego na Paziu Królowej i Rusałce Żeglarzu.

Potrzebne:

 • blok techniczny kolorowy( A4 lub A5 )lub kolorowe kartony,
 • blok rysunkowy kolorowy( A4 lub A5)
 • nożyczki, klej, kredki świecowe lub twarde, ołówek, linijka
 • druciki pluszowe ( czarne lub kolorowe )
 • igła i nić
 • DUŻO DOKŁADNOŚCI I CIERPLIWOŚCI.

Co i jak zrobić:

 1. Weź 2 kartki papieru A5 ( raczej sztywnego ) ( zdj. 1)
 2. Zegnij wdłuż krótkiego boku tak, żeby z jenej strony wystawało 3-4 cm. ( zdj.2)
 3. Odetnij to, co wystaje, żeby mieć kartkę złożoną w połowie (zdj.3)
 4. Z pomocą linijki , na krawędzi gięcia odmierz 0,5 cm i zagnij  mocno dociskając a potem rozprostuj ( zdj.4)
 5. Odmierz od brzegu, na zgięciu 6 cm i prostopadle do krawędzi zgięcia narysuj linię. Możesz ją zagiąć zamiast rysować (zdj.5). To linia podziału na górne i dolne skrzydła.
 6. Po obu stronach wyznaczonej linii zaznacz po 2,5 cm ( zdj. 6) Do tych zaznaczonych miejsc będą się zbiegać skrzydła motyla.
 7. A teraz ( na złożonej na pół kartce ) narysuj kształt skrzydeł górnych i dolnych, które spotykają się na linii wyznaczonej w punkcie 5.
 8. Wytnij sylwetę motyla (zdj. 8 , 21, 22, 23 )
 9. Przyłóż wyciętą sylwetę – złożoną na pół – do drugiej , przygotowanej , złożonej na pół kartki i obrysuj (zdj.9 ). Następnie narysuj wzór wycięć tak, żeby pozostawić dość szeroki brzeg , pamiętaj o różnicy na górnych i dolnych skrzydłach.
 10. Wytnij. Uzyskaliśmy w ten sposób 2 szablony, które mogą posłużyć do stworzenia kilku motyli w różnych kolorach. ( zdj. 10). Można też dla tej samej sylwety – punkt 8 – można wymyśleć różne wzory ( inne niż ten, który ja proponuję ).
 11. Teraz wykonujemy motyla. Na jednym kolorze z bloku technicznego – w tym przypadku na czarnym- odrysowujemy wzór z szablonu sylwety, rozłożonego płasko( zdj.11), zaznaczając linie zgięć.
 12. Na kontrastowych kolorach kartek ( różnych lub jednakowych ) z bloku rysynkowego odrysowujemy kształty wzorów z zaznaczeniem linii zgięć ( zdj. 12, 13 )
 1. Wytnij wszystko bardzo dokładnie kolorowe wzory i pozginaj dokładnie według linii tak, żeby na środku powstał „namiot” czyli trójkątne w przekroju podniesienie papieru. To ważne, bo będzie potrzebne.( zdj. 14)
 1. Przyklej kolorowe wzory na czarną sylwetę przestrzegając dokładnego umieszczenia na środku i pozostawienia niepodklejonych, odstających środkowych „namiotów”( zdj. 15).
 1. Drucik pluszowy zegnij na pół i wsuń końce w przestrzenie „namiotów” – z obu stron (zdj.18) od odwłoku do głowy.
 1. Pozostaw część nie przeciągniętą – na odwłok, z drugiej przekręć kilka razy aby powstała głowa i czułki (zdj. 19).
 1. Teraz miejsce na inwencję i fantazję – pokoloruj skrzydła , pamiętając, że u prawdziwych motyli wierzchnia i spodnia powierzchnia skrzydeł ma nieco inny wzór i kolor(zdj.20).
 2. Z pomocą igły – zawiąż na górnych skrzydłach nitkę na tyle długą, żeby można było motyla zawiesić w wybranym miejscu, przestrzennie. Można też zawiesić płasko i wtedy wystarczy zaczepić o głowę lub czułki.

NO TO DO DZIEŁA! CZEKAM NA ZDJĘCIA EFEKTÓW.