Propozycje zajęć dla wychowanków w warunkach domowych – propozycja 5

Pamiętacie PROPOZYCJĘ NR 4? Chodzi o zawieszki z masy solnej fakturowane z pomocą koronkowych serwetek i malowane lakierem do paznokci (jak mama pozwoli).

Otóż postanowiłam pokazać Wam, jak to może wyglądać w efekcie opisanych w instrukcji działań.

Zrobiłam ciasto solne, do którego dodałam 1 łyżkę maki ziemniaczanej na miarkę ok. 100 ml pozostałych składników.

Wywałkowałam, znalazłam serwetki, odcisnęłam wzory i z pomocą foremek do pieczenia ciasteczek, wycięłam kształty. Z pozostałej masy – znów rozwałkowanej i fakturowanej koronką – wycięłam inne kształty : ptaszka i zajączka, które montowałam warstwowo sklejając przez posmarowanie wodą.

Wszystkie „ciasteczka” wylądowały w piekarniku ,w temperaturze 70 stopni i tam się wygrzewały około 2 godziny .( zdjęcie bez kolorów)

Potem poszukałam w mojej szufladzie lakierów i – stało się – pomalowałam. ( zdjęcie z kolorami )

Następnie poprzeciągałam kawałki rafii i tasiemki do pakowania prezentów  – i gotowe, można wieszać, gdzie kto chce i może.( zdjęcia )

Aha! Druga strona też może zostać polakierowana np. na jeden kolor.

A może wymyślicie coś innego?

Może z ozdobionych odciśniętym wzorem „ placka” powycinacie kształty i połączycie je w formy przestrzenne? Jakieś aniołki, motylki czy latające ptaszki? Kotki, myszki itp., co się uda.

Należy tylko pamiętać, że masa solna nie jest całkiem sztywna, za to jest dość ciężka. Można zrobić rusztowanie z papieru i na nim formować. Próbujcie i pokażcie efekty.