Twarz księżyca i twarz słońca

Mam dla Was dzisiaj kolejną propozycję, która wymaga dokładności wykonania ale też fantazji i własnej inwencji.

Jest ona skierowana do tych wszystkich, którzy potrafią posługiwać się cyrklem, linijką, kątomierzem i wiedzą conieco na temat geometrii. Tych, którzy wiedzą jak wyznaczyć za pomocą cyrkla prostą prostopadłą w danym punkcie i nie sprawi im kłopotu odmierzanie odcinków linijką i kątów kątomierzem.

Już od wieków na starych mapach i rycinach pojawiały się przedstawienia słońca i księżyca z oczami,

ustami i nosem ( szczególnie księżyca ). Ja postanowiłam stworzyć „przepis” na takie twarze.

Z konstrukcji powstaje szablon, szablon można wykorzystać na różne sposoby.

Potrzebne:

 • blok techniczny kolorowy( A4 lub A5 )lub kolorowe kartony,
 • blok rysunkowy biały( A4 lub A5) lub kartki A4
 • nożyczki, klej,
 • kredki twarde, mazaki
 • ołówek,
 • linijka, kątomierz, cyrkiel
 • kalka ołówkowa
 • igła i nić
 • DUŻO DOKŁADNOŚCI I CIERPLIWOŚCI.

 

Co i jak zrobić:

 1. Na kartce A4 z bloku rysunkowego narysuj z pomocą cyrkla 2 koła i wyznacz w nich osie prostopadłe przechodzące przez środek. W moim projekcie koła mają promienie 5 i 5,2 cm. Następnie odmierz względem obu osi odcinki, jak na rysunkach ( zdj. 1)
 2. W twarzy słońca powstaje profil, który staje się linią rozcięcia szablonu(zdj.2). W przypadku twarzy księżyca, trzeba usunąć fragment pomiędzy częściami szablonu(zdj.3).Na zdjęciu 4 widoczne są same profile, które mogą być wykorzystane, co pokazuje zdjęcia 11,12 i 13.
 3. Teraz z kolorowego kartonu z bloku technicznego przygotowujemy kształty słońca i księżyca, lub twarzy z profilem księżyca – odpowiednio większe. Z obu stron wyznaczamy środek i miejsce, gdzie zostaną przyklejone same twarze.
 4. Na karton o innym kolorze np. żółtym na słońce, fioletowym na księżyc , z pomocą kalki przenosimy z szablonów ( rozcięte koła ) szczegóły i obrysy po dwa dla każdego szablonu. Można zrobić tak, jak ja, że prawa i lewa strona będzie miała profil w odbiciu lustrzanym (zdj.5 i 7).
 5. Teraz trzeba dokładnie nakleić na wycięte wcześniej większe tło , po obu stronach części twarzy, rozsuwając nieco części tak, żeby powstała szczelina i widoczne było ciemniejsze tło. Można  po obu stronach nakleić parami promienie, wycięte ze złożonego podwójnie kartonu. Do wyznaczenia miejsc potrzebny nam będzie kątomierz.
 6. Teraz jest miejsce na własną inwencję i wyobraźnię. Trzeba pokolorować twarze i ozdoby dookoła. Ja zrobiłam to tak jak pokazują zdjęcia 7, 8, 9 i 10. Wy możecie po swojemu.
 7. Teraz z pomocą igły i nici robimy zawieszkę i wieszamy , gdzie możemy. Można też wykonać swoje twarze tylko jednostronnie i przykleić gdzieś lub eksponować w inny sposób.
 8. A teraz przykłady, jak można wykorzystać szablony twarzy słońca i księżyca do tworzenia zupełnie innych kompozycji graficznych, rysunkowych, barwnych ( zdj. 13,14 i 15). Należy jedynie pamiętać, że do przenoszenia rysunku twarzy potrzebna jest kalka ołówkowa oraz, że nie należy zbyt mocno przyciskać kopiując, bo potem może być trudno przykryć ślad po kalce.(zdj.12)

NO TO DO DZIEŁA!! CZEKAM NA ZDJĘCIA EFEKTÓW.