V Śląski Festiwal Nauki

V Śląski Festiwal Nauki

W dniu 10 października 2021r. nasza placówka brała czynny udział w V Śląskim Festiwalu Nauki w Katowicach. Bulwary Rawy zamieniły się w Naukowe Miasteczko, gdzie w poszczególnych pawilonach można było odkrywać poszczególne dziedziny nauk ścisłych, humanistycznych, technicznych, przyrodniczych, medycznych, ale także sztukę.

Nasze stoisko pokazowe, ze względu na wybór prezentacji różnych zjawisk kolorystycznych w naturze, zostało przydzielone do strefy przyrody i nazywało się: Barwy jesieni w sztuce. Barwna monotypia.
Odwiedzające nas osoby mogły dowiedzieć się w jaki sposób liście przybierają jesienne barwy, biorąc udział w chromatografii. Za zieleń liści odpowiada obecny w nich barwnik – chlorofil, ale dzięki obecności karotenów, ksantofili i antocyjanów możemy podziwiać złotą polską jesień.
Uczestnicy poznali też technikę wielobarwnej monotypii, a ponadto poszukiwali kolorów jesieni na szkle i tworzyli witraże i piękny frottage z zastosowaniem liści. Uczestnicy tworzyli jesienne kompozycje za pomocą różnych technik graficznych i narzędzi. Proces tworzenia był równie ciekawy, co proces odbijania. Powstały bardzo ciekawe realizacje. 

Oto kilka zdjęć z tego wydarzenia: