Zajęcia z origami

Święta zbliżają się wielkimi krokami, a w naszym przypadku skokami zajączków. Rozpoczniemy dzisiejsze zajęcia od złożenia prostego zajączka z origami.

Najprostszego zajączka wykonamy składając kwadratową kartkę papieru na pół na trójkąt. Do powstałej linii po otwarciu kartki, dołóżcie dwa przyległe boki, powstanie latawiec. Następnie zagnijcie czubek latawca do środka i na zewnątrz aby troszkę wystawał. Odwróćcie pracę jak naleśnik i ostrym rogiem dotknijcie zaginając do powstałego przed chwilą wystającego ogonka. Wystarczy tylko lekko podnieść uszy i je rozciąć i zajączek gotowy.

Potrzebujecie kwadratowej kartki, najlepiej z bloku rysunkowego. Zaczynamy składanie od złożenia na pół kwadratu, czyli na prostokąt. Następnie otwieramy i do uzyskanego złożenia składamy bazę szafy, czyli zewnętrzne krawędzie otwartej kartki muszą spotkać się przy powstałym złożeniu. Tak powstał wąski prostokąt. Następnie zaginamy dolną część powyżej połowy kartki. Odwracamy jak naleśnik. Do widocznego pionowej kreski dokładamy górne dwa rogi jak w samolocie i odginamy je z powrotem. Następnie rozszerzając ją od góry wpychamy powstałe trójkąty do środka i wychodzi taki kopnięty kwadrat. Na dole kartki zaginamy troszkę lewy róg, a następnie wzdłuż boku do środka kartki. Jedną część złożenia odginamy i powstanie coś podobnego do rakiety. Podobnie robimy z prawej strony. Żeby nasz zajączek miał okrągłą buzię zaginamy także górne rogi powstałych rakiet. Odwracamy jak naleśnik i zaginamy jedno uszko, dorysowujemy buzię i mamy naszego zajączka.

Poniżej podpowiedź do zajączka.

https://www.youtube.com/watch?v=S2hQ1KXmaJA

Kolejnego zajączka wykonamy na jajko wielkanocne. Potrzebujecie kwadratową kartkę. Najlepiej w dwóch kolorach. Składamy kartkę na pół, na trójkąt. Oddalone od siebie dwa rogi zaginamy do środkowego narożnika. Powstałe uszy zaginamy na pół. Odwracamy jak naleśnik i zaginamy róg widocznego kwadratu do dołu, dotykając narożnikiem środka kwadratu. Następnie odginamy do góry ten sam narożnik. Odwracamy jak naleśnik, żeby uszy nie były aż tak szerokie zmniejszamy je wzdłuż o połowę, czyli zaginamy z lewej i prawej strony do środkowej linii. Powstanie nam kształt latawca. Jedną z kartek dolnego kwadratu odginamy do góry. I już zajączek gotowy, wystarczy dodać podstawkę. Kwadrat składamy na trójkąty aby mieć dwie kreski. Następnie wszystkie rogi składamy do środka, do punktu przecięcia. Ponownie dwa naprzeciwległe narożniki składamy do środka. I składamy całość na pół wzdłuż. Wystarczy tylko założyć zajączka na powstały pasek a jego narożniki zazębić. Gotowe mamy podstawkę pod jajko.

https://www.youtube.com/watch?v=Wfs-7v6EPLw

A dla bardziej sprawnych rączek, polecam wykonanie króliczka z dmuchanego kwadratu.

https://www.youtube.com/watch?v=z3pR-ULhtz8

Pozdrawiam

Pani Agnieszka