Zajęcia z przyrody

Dzień dobry.

Dzisiaj spotykamy się poprzez zajęcia zdalne, ale mam nadzieję, że niebawem zobaczymy się w realu.

Dzisiejszy temat będzie troszkę skomplikowany, bo co łączy owady i duże miasta? Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co nas mieszczuchów łączy z tym przeszło 20 milionowym społeczeństwem? A łączy nas bardzo dużo, choć nie zdajemy sobie z tego sprawy. W każdym miejscu w naszym mieście czy ogrodzie znajdziemy liczne oznaki tej grupy zwierząt. Owady żeby przeżyły zimę już pod koniec lata szykują się skrupulatnie, wyszukując odpowiedniego schronienia. Nie mam tutaj na myśli tylko zapylaczy dzięki którym ogrody pięknie kwitną, ale również drapieżne chrząszcze, biedronki czyli owady, które są bardzo pożyteczne, gdyż zjadają larwy, ale także inne owady. Na bardzo małej przestrzeni, jak choćby ogródek, możemy takich owadów znaleźć wyjątkowo dużo – jak takie mini miasto. Już chyba wiecie, co łączy miasta i świat owadów. Owady tworzą gniazda w ziemi, starych glinianych murach, czy dachach ze strzechy. Na tą chwilę takiej architektury ubywa, dlatego naszym zadaniem jest zadbanie, aby miały gdzie przezimować i miały miejsca lęgowe.

Warto samodzielnie wykonać taki domek i powiesić w ogrodzie. Wystarczy wziąć klocek drewniany i ponawiercać za pomocą wiertarki na głębokość 5-7 cm, jest to najprostszy sposób, aby owady mogły zrobić tam sobie swój domek.

Inną możliwością wykonania prostego domku jest metalowa puszka i coś do wypełnienia – może to być rdest – który jest pusty w środku czyli ma takie rurki w które schowają się owady, albo szyszki, pociętą słomę lub inna roślina, której łodygi są puste w środku itp.

A po czym będziemy wiedzieć, że owady skorzystały z możliwości zamieszkania – jeśli złożyły jajka, to końcówki źdźbeł i nawiercone otwory będą zasklepione.

Podpowiadam poniżej w linku, jak można wykonać z doniczki i igieł sosny oraz szyszek domek dla biedronek.

https://www.youtube.com/watch?v=DjcutqxESeo

https://www.youtube.com/watch?v=bf1kRC2mz6o

Wiem, że bardzo lubicie projektować, dlatego mam dla Was zadanie. Spróbujcie na kartce A4 zaprojektować taki domek dla owadów. Zastanówcie się z czego może być zrobiony, co możemy wykorzystać i jak poukładać miejscówki dla owadów. Kilka przykładów w załączniku. Zdjęcie tak narysowanego domku prześlijcie do mnie, a ja postaram się, aby Wasze prace znalazły się w galerii naszego MDKu – chyba że ktoś z Was podejmie się wykonania takiego domku, wówczas również prześlijcie do mnie zdjęcie.

Ale co ma świat owadów do świata ludzi, bo tak jak owady chcemy żyć w pięknych miastach.

31 października ONZ ustanowiło Światowy Dzień Miast, Hasło przewodnie tego święta brzmi „Lepsze miasto, lepsze życie”, jednak każdego roku wybierany jest inny temat wiodący. Według ONZ miasta potrzebują wsparcia w rozwijaniu zdolności do radzenia sobie z zagrożeniami, po to, by zagrożenia nie przekształcały się w katastrofy. Aby to osiągnąć, należy budować odporność miast na kryzysy wywołane przez przyrodę lub ludzi, czyli na powodzie, trzęsienia ziemi, pożary, pandemie czy zapaść ekonomiczną. Głównym założeniem jest wsparcie miast w taki sposób, aby potrafiły ochronić życie i zdrowie swoich mieszkańców. Zastanówcie się, jakie funkcje spełniają drzewa rosnące w miastach. Czy dzięki drzewom życie w mieście może być przyjemniejsze, zdrowsze, ciekawsze? Jakie drzewa są cenniejsze z punktu widzenia korzyści, jakie czerpią z nich ludzie i przyroda: stare i duże czy młode i małe? To tak jak te owady, które potrzebują odpowiedniego lokum aby się rozmnażać i przeżyć zimę.

Dlaczego stare drzewa są potrzebne w miastach?

• produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla, amoniak, benzo(a)piren, zatrzymują pyły;

• stanowią barierę dla hałasu; tworzą mikroklimat, nawilżają powietrze, dają cień, obniżają temperaturę otoczenia o 2-8 stopni Celsjusza;

• pomagają zatrzymać spływ wody deszczowej po nawałnicach, ponieważ zatrzymują część wody, obniżają koszty pracy oczyszczalni ścieków;

• są schronieniem i źródłem pokarmu dla zwierząt i owadów;

• uatrakcyjniają wygląd miasta, dzięki nim miasto jest ciekawsze dla mieszkańców i turystów;

• ich obecność obniża ciśnienie krwi, redukuje stres, drzewa tworzą przestrzenie odpowiednie do wypoczynku i rekreacji;

• korony drzew ocieniając ulice, chronią asfalt przed przegrzaniem, co wydłuża trwałość nawierzchni z około 7 do około 20 lat;

• edukacja – dzięki nim można obserwować w mieście zwierzęta, zmiany pór roku, uczyć się rozpoznawać gatunki.

Zastanówcie się, w jakim mieście chcielibyście mieszkać, spróbujcie go narysować. Czy wiecie, że na dachach katowickich wieżowców mamy ogrody i pasieki z ulami. Może też i Wasz obrazek będzie z takimi dachami.

Pozdrawiam

Pani Agnieszka

 

Źródło:

https://www.ekokalendarz.pl/wp-content/uploads/Pakiet-Dzien-Miast.pdf