Dzień Świadomości Wydry

Dzień dobry

 

Czy wiedzieliście, że dzisiaj  przypada Dzień Świadomości Wydry? Dziwne święto powiecie, ale ono zawsze jest obchodzone w ostatnią środę maja. Zostało ustanowione w 1993 roku przez Międzynarodowy Fundusz na rzecz Przetrwania Wydry i ma służyć propagowaniu koegzystencji ludzi i wydr w świecie.

Wydry należą do rodziny łasicowatych i są wyjątkowo bystrymi drapieżnikami ziemnowodnymi. Z 200 lat temu ich populacja była bardzo liczna na wielu kontynentach, oprócz Antarktydy i Australii. Dzisiaj należy do gatunku najbardziej zagrożonym wyginięciem. Wyobraźcie sobie, że wydrę sumatrzańską, czyli taką co ma owłosiony nos uznano już za gatunek wymarły, ale badacze odkryli niewielkie ich populacje na Półwyspie Indochińskim, w Malezji oraz na Sumatrze.

Wydra należy do wyjątkowo inteligentnych i sprawnych zwierząt. Niektóre z gatunków wydry wyobraźcie sobie potrafią posługiwać się narzędziami. Tak tak normalnymi narzędziami jakie ma człowiek. Są nawet młode wydry azjatyckiej, które ćwiczą swoją sprawność poprzez żonglowanie kamieniami, żeby później lepiej poruszać się w terenie.

Jest to gatunek wydry, który pomiędzy palcami nie posiada błony pławnej, co pozwala im wydobywać skorupiaki z mułu i spod kamieni. Z jeszcze większą precyzją wydobywa ślimaki ze skręconej skorupy wydra kameruńska, która też nie posiada błon pławnych. A wydra morska oraz afrykańska wydra plamo szyja posługują się kamieniami, żeby rozbijać pancerze skorupiaków.

Wydry należą do wyjątkowo sprytnych zwierząt. Wydra morska chowa swój kamień do rozbijania skorupiaków pod pachę w fałdę skórną, żeby mieś go zawsze przy sobie. A ponieważ śpią unosząc się na plecach, to owijają się wodorostami żeby prąd nie zniósł ich za daleko od brzegu.

Wydry podobnie jak ludzie lubią się bawić i sprawiać sobie przyjemność. Zaobserwowano że chętnie się ślizgają na błocie, śniegu lub lodzi. Często żyjąc w grupie kotłują się między sobą, ale i tak dwanaście godzin przeznaczają na sen i odpoczynek. Polują często, żeby móc utrzymać temperaturę ciała, ponieważ w wodzie potrzeba więcej energii niż na lądzie. Ich futro ukryte pod ościstymi włosami jest bardzo miłe w dotyku. Biorąc pod uwagę, że wydra miesza zarówno w wodzie jak i na lądzie potrzebuje takiego futra, które nie ograniczy jej ruchów a ją ogrzeje. I niestety jest to jeden z powodów wymierania tego gatunku. Ludzie oprócz zanieczyszczania środowiska co spowodowało wymarcie większości wydr, zabijają je dla ich futra. Niestety są też kraje gdzie dopuszcza się do zabijania wydr ze względu na szkody, które niby czynią w hodowli ryb. Prawda jest jednak taka, że wydra chętniej zje okonia, jazgarza czy uklejkę niż karpia. Ale konflikt między wydrą, a człowiekiem z roku na rok staje się silniejszy.

Wydra jak pokazują Indie może być sprzymierzeńcem człowieka, tam wytresowane są jako naganiacze ryb do sieci. Lub w Kenii ich żerowisko jest atrakcją turystyczną i nikt nikomu nie przeszkadza.

Zapraszam serdecznie na stronę IOSF tam poznacie wydrę nieco bliżej, a może pokusicie się i zakupicie jakieś wydrowe gadżety wspomagając przy tym ich ochronę.

https://www.otter.org/Public/

https://www.nationalgeographic.com/animals/mammals/s/sea-otter/

A o życiu wydry zobaczycie poniżej

https://www.youtube.com/watch?v=bhGTn7xkbbI

https://www.youtube.com/watch?v=gsvvalFKGSw

 

Polecam serdecznie zobaczenie filmu pt.: Wydra pana Grahama wzruszająca opowieść o przyjaźni człowieka z wydrą.

https://www.youtube.com/watch?v=OOljDUhcyRk

A może quiz o wydrze

https://wspolistnienie.eco.pl/quiz-wydra.php

Pozdrawiam

Pani Agnieszka

 

Zachęcam serdecznie do zapisów na zajęcia w przyszłym roku szkolnym 2020/2021.

Wniosek można pobrać i przesłać lub wypełniony wrzucić do skrzynki korespondencyjnej przy MDKu.

https://www.mdktysiaclecie.pl/rekrutacja-na-zajecia/