Eksperymenty
Dzień dobry
Zaczniemy od lilii na wodzie. Potrzebujecie szerszej miski z wodą (nie ma znaczenia czy zimna, czy ciepła). Z kartki papieru wycinamy kwiatek, a następnie zaginamy płatki do środka. Kwiatek kładziemy na wodzie i obserwujemy, co się wydarzy. Ponieważ lilia jest zrobiona z papieru, a papier wykonany jest z drewna, to wiadomo, że się unosi na powierzchni. Dodatkowo ma strukturę rurek i w momencie gdy dotykają wody, papier zaczyna puchnąć i automatycznie rurki się wyprostowują, a nasze płatki z lilii zaczynają się unosić.
Kolejnym eksperymentem będzie sprawdzenie na plastelinie kiedy pływa, a kiedy tonie. Nalejcie do miski wody (nie ma znaczenia czy zimnej, czy ciepłej). Następnie weźcie kawałek plasteliny i zróbcie z niej kulkę. Wrzućcie kulkę do wody. Co się dzieje i dlaczego? A co trzeba zrobić, aby plastelina utrzymała się na wodzie? Poprzez uformowanie łódki zwiększyła plastelina swoją objętość i może działać do góry dużo większą siłą wyporu.
Kolejnym eksperymentem jest Nurek Kartezjusza. Potrzebujemy plastikowej dużej butelki, wody, zgiętej słomki, spinacza i plasteliny. Do butelki nalewamy wodę. Słomkę zginamy na pół i do końców wkładamy nasz spinacz. Do spinacza doklejamy kulkę z plasteliny. Gdy wrzucimy nurka do butelki, nurek wypływa na powierzchnię. Po odwróceniu butelki, nurek zawsze będzie miał plastelinę na dole. Jeśli w zamkniętej butelce ściśniemy dno to nurek powędruje na samo dno. Gdy mniej naciśniemy na butelkę, to nurek ulokuje się na środku butelki.
Pozdrawiam
Pani Agnieszka