Eksperymenty

Dzień dobry.

Rozpoczniemy od kisielowej lupy. Zapytacie co to, a to normalny kisiel, który można samodzielnie przygotować w domu. Poproście osobę dorosłą, aby przygotowała Wam taki kisiel, trzęsący się, gdy go dotkniecie. Taki kisiel może być wykorzystany do eksperymentu i my to właśnie dzisiaj uczynimy. Zaczynamy. Poproś osobę dorosłą, aby przygotowała zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu kisiel. Gdy kisiel trochę stężeje, zanurz w misce chochlę do zupy. Napełnioną kiślem chochlę wstaw do lodówki. Ale uważaj, zrób to bardzo ostrożnie. Po kilku godzinach Wasz trzęsący się kisiel stężeje. Teraz możecie wyjąć chochlę z lodówki i przełożyć jej zawartość na przeźroczysty talerz szklany. Unieście talerz z kisielową kluską i przytrzymajcie go nad otwartą książką lub czasopismem.

Dzięki temu, że kisiel nabraliście na chochlę nadaliście mu półokrągły kształt, co wygląda jak soczewka. Taka półokrągła soczewka zbiera na swojej powierzchni promienie światła. Promienie światła przechodzą przez kisiel i rozchodzą się tak, że wszystko wygląda na większe, tak jak pod lupą.

Skoro patrzyliśmy już przez kisielową lupę, to przyszedł czas na spojrzenie przez peryskop. Peryskop znajdziemy w łodziach podwodnych, gdy kapitan chce zobaczyć, co dzieje się na powierzchni, a jego łódź jest zanurzona, wówczas podpływa tuż pod powierzchnię i wysuwa peryskop. Potrzebne Wam będą dwie kartonowe rolki po ręcznikach papierowych, które sklejacie taśmą klejącą. Pamiętajcie kilkakrotnie owinąć taśmą końce rolek, gdyż w ten sposób zapewnicie stabilność konstrukcji. W tekturowej rolce w odległości około 10 cm od górnej krawędzi wytnij podłużny otwór. Otwór musi wychodzić aż na tylną ścianę rolki. Potrzebny będzie Wam teraz trójkąt geometryczny. Przyłóżcie trójkąt geometryczny i odmierzcie kąt o rozwartości czterdziestu pięciu stopni kierując się w stronę końca rolki. Ołówkiem zaznaczcie na rolce linię kąta. Przyszedł czas na wycinanie wzdłuż narysowanej linii. Rolka przyjmuje kształt paszczy. Po przeciwnej stronie rolki powtórz raz jeszcze tę sama czynność. Wytnij podłużny otwór, odmierz trójkąt i wytnij paszczę. Następnie odetnij z foli lustrzanej (folia aluminiowa też powinna działać) dwa prostokąty, a dłuższe strony powinny wystawać poza paszcze. Przyklej je za pomocą taśmy. Jeśli wszystko wykonane, to zaglądnijcie na dolną paszcze, co widzicie?

Padające na górną folię lustrzaną promienie światła, są odbijane przez folię i padają na dolną ukazując rzeczy np. za rogiem.

Byliśmy nad wodą to teraz zajrzyjmy pod wodę. Weźcie kawałek plastikowej rurki i naciągnijcie na jeden koniec folię spożywczą. Musicie uważać, aby nie podrzeć folii, ale należy ją przykleić. Za pomocą taśmy klejącej przyklejcie folię do rurki. Żeby przeprowadzić eksperyment należy zanurzyć stronę z folią i obserwować, co dzieje się pod wodą. W wodzie panuje zupełnie inne ciśnienie niż to na powierzchni. Dzięki ochronie przez folię i ciemnej rurze można o wiele dokładniej pewne rzeczy zobaczyć.

Źródło 111 niezwykłych eksperymentów wyd. Jedność

Pozdrawiam

Pani Agnieszka