Rękodzieło

Każdy z Was ma duszę artysty i dzisiaj bardzo bym chciała, aby każdy z Was spróbował poczuć się jak wielcy tego świata. Pierwszą propozycją jaką mam dla Was to naśladowanie malarstwa jaskiniowego. Wystarcza duża kartka A3, herbatę i suche pastele. Malarstwo jaskiniowe jak inaczej je nazywamy, to początek sztuki tworzonej przez człowieka. Większość odkrytych malowideł prezentuje sceny z polowań, ukazuje różnorodność zwierząt i zwyczajów ówczesnych ludzi.

Pracę zaczynamy od zgniecenia w kulkę naszej kartki. Następnie delikatnie rozprostowujemy kartkę. Takie zgniatanie powtarzamy trzykrotnie, aby uzyskać fakturę skalistej ściany. W czasie gdy będziecie zgniatać kartkę, poproście osobę dorosłą, aby zaparzyła Wam czarną, zwykłą herbatę. Kolejnym krokiem jest pomalowanie esencją powstałą z herbaty całej kartki, można to zrobić za pomocą torebki od herbaty lub użyć pędzelka/wacika/gąbki. Jeżeli chcecie uzyskać intensywny kolor, należy tej esencji nanieść nieco więcej na kartkę. Tak przygotowaną skalną ścianę odkładamy do wyschnięcia. Na przygotowanej kartce, za pomocą suchych pasteli rysujemy proste postaci, proste scenki ze zwierzętami lub ludźmi. Dobrze jest kontury wykonać delikatnie czarną pastelą, a następnie delikatnie je rozmazać. Proponuje użyć brązu, pomarańczu i żółci, a zobaczycie jak piękne dzieło sami wykonacie.

.https://mojedziecikreatywnie.pl/2019/03/malarstwo-naskalne-ciekawa-technika-plastyczna/

 

A może wolicie prace Impresjonistów, które grają całą gamą świateł. Spróbujcie na moment stać się właśnie takim artystą jak Monet. Potrzebować będziecie dużej kartki A3 najlepiej technicznego papieru, bibułę prasowaną (taką jak na witraże), słoika lub kubeczka, kleju i nożyczek. Zaczynamy od potargania na paski niebieskiej bibuły, paski mogą być szersze, węższe, ważne aby użyć do tego kilku kolorów niebieskiego. Następnie przyklejcie te paski do swojej kartki, takie paski mogą na siebie nachodzić, będzie ładniejszy efekt końcowy. Następnie stawiając na zielonej bibule kubek lub słoik wydzieramy koło, które będzie liściem naszego kwiatu. Wykonajcie kilka takich liści, a w każdym z nich za pomocą nożyczek wytniemy kawałek ciasta. I mamy już nasze liście. Resztek bibuły nie wyrzucajcie też może się przydać. Na naszą wodę przyklej lekko pogniecione liście, mogą na siebie nachodzić. Przyszedł czas na nenufary, czyli kwiaty pływające po wodzie. Wytargaj podobnie jak liście z białej bibułki kilkanaście kółek oraz z różowej jasnej lub ciemnej nieco mniejsze kółeczka. Następnie przyklej kilka pogniecionych różowych kółeczek na białe (kilka sklejonych na sobie) również pogniecionych. I takim sposobem otrzymujemy nenufary, które doklejamy do liści. Resztki zielonego możemy wykorzystać jako pływające fragmenty liści. I praca impresjonistyczna gotowa.

Ostatnia praca wzorowana jest na jednej z artystek, a dokładniej wykonamy jej autoportret, może gdy Wam się spodoba sami siebie wykonacie. Do wykonania Fridy potrzebujecie ciemnej kartki, 2 talerzyków papierowych, bibuły na kwiaty i kołnierzyk, pomponów na kolczyki, koralików, kleju, nożyczek i czarnego pisaka. Naszą Fridę będziemy wykonywali na tylnej części talerzyka. Z jednego talerzyka lub kartki wytnijcie szyję, którą dokleimy do głowy. Na głowie narysujcie włosy zaczynając od przedziałka i dzieląc je na prawą i lewą stronę – pokolorujcie je. Na włosy przykleimy powycinane z bibuły różne kwiaty, tu ważna jest kolor i ilość. Im więcej tym lepiej. Następnie narysujcie oczy, które są zamknięte, ale nie zapominajcie o rzęsach. Nad oczami charakterystyczna dla Fridy była jedna długa brew, którą również narysujcie. Wystarczy dodać do twarzy piękne czerwone usta, a jak ktoś lubi to nawet zaczerwienione policzka. Taką głowę przyklejamy do ciemnej kartki. Brakuje jeszcze kolczyków, które wykonamy z pomponów przyklejając w dół od największego do najmniejszego. Został nam tylko kołnierzyk i tu również dowolność w kolorze, a wystarczy zacząć przyklejać kilka pasków dość szerokich od dołu szyi tak aby tworzyły stopnie. I autoportret Fridy gotowy.

Pozdrawiam

Pani Agnieszka