Światowy Dzień Ochrony Środowiska

Dzień dobry

“Jeśli myślisz rok naprzód – sadź ryż

Jeśli myślisz 10 lat naprzód – sadź drzewo

Lecz jeśli myślisz 100 lat naprzód – ucz ludzi”

Tym przysłowiem chińskim chciałam Was młodych odkrywców przyrody zachęcić do pokazywania i wprowadzania zmian w swoim i rodzinnym życiu.

Światowy Dzień Ochrony Środowiska powinien trwać przez cały rok, ale póki co ma jeden dzień w kalendarzu 5 czerwca. Ustanowiło je Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych na konferencji Sztokholmskiej w 1972 roku. Święto to obchodzi się już w 100 krajach, ale w takim dniu każdy z nas powinien zgłębić tajemnicę swojego istnienia i spróbować coś zmienić w swoich zachowaniach i swojej rodziny. To święto ma na celu przybliżenie społeczeństwu kwestii związanych z ochroną środowiska, ale też edukacją ekologiczną.

W tym dniu szeroko promuje się ekologiczny styl życia, czyli taki, który sprzyja przyrodzie. Dorośli nieco od tej natury odbiegli, dlatego tym bardziej warto im pokazywać jakie postawy ekologiczne należy w sobie zakrzewić. Dzieci odczuwają większy związek, bo obserwują. Zobaczą pająka na drzewie, którego my dorośli nie widzimy i się nim zachwycają. Dla dzieci narysowanie obrazka to słońce, chmury, niebo, ptaki, zielona łąka, drzewa…..a dorośli chcą konkretu co to ma być.

Dlatego tak ważne jest żebyście Wy dzieci pokazywały jak należy patrzeć i chronić środowisko. Zmienianie standardów na jakość jest bardziej opłacalna, bo rezygnując choćby z samochodu, czy ograniczając zakupy nie obniżamy standardu życia, a budujemy wspomnienia i przeżycia.

Ale co możemy zrobić oprócz tych działań, które już robicie? Możemy segregować śmieci, do tego zbierać nakrętki i makulaturę na cele charytatywne. Możemy ograniczyć kupowanie niepotrzebnych rzeczy. Nie jest nam potrzebny kolejny kubek skoro mamy już 5 innych, śmieszny długopis w którym nie wymienicie wkładu i za kilka dni go wyrzucicie. Rzeczy czy ubrania można oddać, zamienić lub ewentualnie sprzedać. Zobaczcie po swoim pokoju czy macie rzeczy, którymi już się nie bawicie lub nie ubierzecie ich już na siebie, bo Wam nie pasują. Są w Polsce instytucje i stowarzyszenia, które takie rzeczy przyjmują i oddają osoba potrzebującym. Wtedy dajecie im drugie życie tak jak w Toy Story.

Poniżej znajdziecie miejsca gdzie zabawkami, ubraniami czy innymi rzeczami można się podzielić.

https://www.domydziecka.org/chce_pomoc.html

https://simplicite.pl/lista-miejsc-gdzie-mozna-oddac-niepotrzebne-rzeczy-cala-polska/

Nasze kolejne plastikowe przedmioty utworzyły już na oceanie wyspę. Nie mówiąc o tym jak wiele zwierząt przez te przedmioty zginęło.

https://www.youtube.com/watch?v=Yomf5pBN8dY&feature=emb_rel_pause

https://www.youtube.com/watch?v=9-dpv2xbFyk

Zamiast myć zęby pod bieżącą wodą, płuczecie usta w kubeczku, który sami możecie ozdobić. Wodę po ziemniakach które mama gotuje, czy po myciu warzyw śmiało można wykorzystać do podlania roślin domowych lub balkonowych. Ważny jest także Wasz wybór produktów spożywczych, ponieważ wybierając polskie produkty nasz kraj rozkwita. Należy także patrzeć na znaczki na opakowaniach, czy do produkcji żywności lub przedmiotów nie wykorzystuje się dzieci.

Dzisiaj chciałam Wam zaproponować laboratorium w kuchni, czyli takie ekologiczne środki, które zastąpią Wam tradycyjne i będą przyjazne środowisku.

Płyn do mycia naczyń z soli i octu: 400ml wody, 200g soli drobnoziarnistej, 100ml octu jabłkowego i sok z 3 cytryn. Wszystkie składniki należy zmieszać ze sobą, aż płyn zgęstnieje.

Płyn do mycia naczyń z octu i sody oczyszczonej: 2 litry gorącej wody, 1 łyżeczkę sody oczyszczonej, 5 g płatków mydlanych, kilka kropel olejku zapachowego. Wszystkie składniki razem wymieszaj i gotowe.

Środek do czyszczenia piekarnika: ¼ szklanki sody oczyszczonej, 2 łyżeczki soli, gorąca woda, w takiej ilości aby utworzyła konsystencję pasty. Zostaw pastę na 5 minut, ale trzymają ją z dala od kabli i elementów grzejących.

Płyn do czyszczenia podłóg drewnianych: 1½  szklanki octu, 1½ szklanki ciepłej wody, 20 kropli olejku miętowego. Wymieszaj składniki ze sobą, a następnie spryskaj myte powierzchnie i przetrzyj szmatką.

Płyn do mycia podłogi: szklanka octu, 5 litrów gorącej wody, kilka kropel olejku zapachowego. Wymieszaj wszystko dokładnie i myj normalnie jak zawsze podłogę, zapach po chwili się ulotni.

Preparat na zatkane rury: 1 szklanka sody oczyszczonej, ½ szklanki soli kuchennej, szklanka octu. Najpierw wsyp do rury szklankę sody, delikatnie spłucz, tak żeby soda dostała się do rury. Nasyp soli kuchennej, znów spłucz odrobiną wody. Następnie wlej do odpływu szklankę octu i pozostaw wszystko na 15 minut. Na koniec spłucz wszystko gorącą wodą.

A może spróbujecie wykonać własny ekologiczny ogród wertykalny na balkonie lub w domu.

https://www.youtube.com/watch?v=x_l3ag_3rt8

https://www.youtube.com/watch?v=eEyd2cucPh8

 

Przeczytajcie co możecie za zmiany wprowadzić w swoim otoczeniu i do dzieła!

https://harmonylife.style/jak-byc-bardziej-eko-2019/

Zachęcam do ekologicznych działań.

Pani Agnieszka