Zajęcia z eksperymentów
Myślę, że po przerwie świątecznej niektórym pozostały jeszcze jajka, a to świetny produkt do eksperymentowania. Poproście kogoś dorosłego, aby ugotował jajko na twardo. Po ostudzeniu jajka, obierz go ze skorupki. Przygotuj butelkę szklaną (taką jak po soczku marchewkowym np. Kubuś z szerszą szyjką) oraz świeczki na tort. Ten eksperyment wykonaj pod czujnym okiem osoby dorosłej. Powbijaj do jaka świeczki i poproś dorosłego, aby je zapalił. Następnie przyłóż jajko do świeczki, tak aby świeczki znalazły się wewnątrz butelki. I zaczną dziać się czary.
Wkładając zapalone świeczki urodzinowe do wylotu butelki i zatykając ten wylot, ogrzewamy powietrze znajdujące się w środku. Ponieważ wylot butelki był otwarty, ciśnienie powietrza wewnątrz butelki było równe ciśnieniu atmosferycznemu. Po zatkaniu wylotu butelki jajkiem, pewna ilość powietrza została szczelnie zamknięta w butelce. W miarę upływu czasu i zużycia tlenu, świeczki gasną i temperatura powietrza w butelce maleje. Podobnie dzieje się z ciśnieniem. W butelce powstało podciśnienie, które jest niższe od atmosferycznego, które cały czas panuje na zewnątrz butelki. Różnica ciśnień na zewnątrz i wewnątrz była tak duża, że jajko zostało wessane do środka butelki.
Do drugiego eksperymentu także przyda się jajko, ale także talerzyk, rolka po papierze toaletowym i szklanka z wodą. Jako dociekliwi eksperymentatorzy polecam sprawdzić jajko gotowane i surowe 🙂 A my przystąpmy do eksperymentu. Nalejcie do połowy szklanki wody. Na szklance połóżcie talerzyk, na talerzyku rolkę po papierze, a na rolce jajko. Następnie energicznie uderzcie w talerzyk aby wysunął się w bok. Ciekawe komu się udało? I czy jajko się rozbiło?
https://www.youtube.com/watch?v=J75oNGTWwaE
Takie doświadczenie pokazuje nam jak działa bezwładność ciał. Bezwładność jest to cecha ciał wynikająca z pierwszej zasady dynamiki powodująca, że ciało chce zachować swój stan ruchu, czyli jeśli spoczywa to nadal chce spoczywać, jeśli się porusza to nadal chce się poruszać ruchem jednostajnym prostoliniowym. Po usunięciu talerzyka jajko przez moment zachowują swoje położenie, ponieważ są bezwładne, a następnie spadają pod wpływem siły grawitacji. Co ciekawe po usunięciu talerzyka nie ma siły wzajemnego nacisku i do momentu kontaktu z podłożem jajko jest w stanie nieważkości.
A czy próbowaliście kiedyś stanąć na jajku? Zapewne każdy z was przed oczyma widzi jajecznicę, ale tu Was zaskoczę. Na jajkach możecie śmiało stanąć i nie tylko Wy, ale także Wasi Rodzice.
Wystarczy na podłodze w wytłoczce położyć 15 jajek i stanąć na nich bosymi stopami.
https://www.youtube.com/watch?v=J75oNGTWwaE
Dlaczego tak się dzieje, to zasługa kształtu jajka. Już w starożytności odkryto, że konstrukcje oparte na łuku są niesamowicie wytrzymałe – Rzymianie wznieśli wiele olbrzymich gmachów, wykorzystując jego cudowne właściwości. Siły, jakie działają na łuk, rozkładają się równomiernie, z żadnej strony nie działa większa siła. Dzięki temu rozkładowi konstrukcja wytrzymuje duże obciążenie. Natura wytworzyła taki kształt, by ochraniać zarodek, który jest w jajku, przed ciężarem wysiadującej go matki.
Pozdrawiam
Pani Agnieszka