Zajęcia z eksperymentów
Dzień dobry!
Myśląc nad kolejnym eksperymentem dla Was, zainspirowałam się pogodą za oknem. Pewnie nie jeden/nie jedna z Was gra na jakimś instrumencie, więc dzisiaj zagramy na kieliszkach. Na gamę dźwiękową składa się osiem tonów: C, D, E, F, G, A, H i C. Na każdy ton będzie potrzebny jeden kieliszek. Pamiętajcie, żeby poprosić Rodziców o zgodę na wykorzystanie do eksperymentu kieliszków do wina. Następnie napełnijcie jeden z nich do połowy wodą. Tu nie ma znaczenia czy woda jest zimna, czy ciepła. Pozostałe siedem kieliszków napełnij wodą do różnych poziomów. Zanurz palec wskazujący w kieliszku, zwilż krawędź kieliszka i powoli zacznij przesuwać wzdłuż niej. Czy już coś słyszysz?
Przejeżdżając palcem po krawędzi kieliszka tworzymy tony. Na krawędzi kieliszka znajdują się maleńkie nierówności, a dotykając ich powodujesz drgania. W ten sposób powstaje dźwięk.
Za pomocą termometru możesz dokonać pomiaru temperatury, na przykład wody. Dzisiaj przekonasz się, że nie potrzebujesz termometru wystarczą Ci dłonie. Postaw przed sobą na stole miski z wodą. Ustaw je obok siebie następująco: miska z chłodną wodą, następnie z letnią i na końcu miska z ciepłą wodą. Do zimnej wody dodaj kilka kostek lodu, aby stała się lodowata.
Spójrz na zegarek, włóż dłoń do miski z lodowatą wodą na 2 minuty, a drugą dłoń w tym samym czasie na 2 minuty włóż do ciepłej wody. Po upływie wyznaczonego czasu wyjmij dłonie z wody i równocześnie zanurz je w misce z letnią wodą Jakie temperatury czujesz?
Jedna dłoń przez zanurzenie w zimnej wodzie odczuwa zimno, a druga dłoń zanurzona w ciepłej wodzie odczuwa ciepło. Gdy dwie dłonie zanurzone będą w letniej wodzie, to różnie odczuwają jej temperaturę.
Trzecim eksperymentem będą słyszące zęby. Czy w ogóle można słyszeć zębami. Weź widelec i łyżkę. Uderz łyżką w zęby widelca. Ostrożnie umieść trzonek widelca między zębami i lekko zagryź. Słyszysz coś? Słyszymy, ponieważ szumy wywołują drgania, a te drgania wyłapuje bębenek i przekazuje je do ucha środkowego. To wszystko powoduje, że fale dźwiękowe stają się słyszalne.
Źródło:
111 niezwykłych eksperymentów wyd Jedność
Pozdrawiam
Agnieszka Żegleń