Zajęcia z eksperymentów

Pewnie każdy z Was zna Alicję w Krainie Czarów, historię dziewczynki, która miała naprawdę dziwne przygody. Dzisiaj chciałabym zaproponować Wam zabawę w złudzenia optyczne. Zapewne przynajmniej raz zdarzyło się Wam, że zobaczyliście coś na obrazku czego nie widział ktoś inny lub że pomimo iż nie ruszaliście kartką coś się poruszało. Iluzje optyczne nazywane też iluzjami wizualnymi dotyczą postrzegania obiektów innymi, niż są w rzeczywistości. Błędy w postrzeganiu różnych obiektów wynikają z błędnego odczytania ich przez nasze oczy, a następnie wysłania tegoż obrazu do mózgu, gdzie zostaje on zinterpretowany. Iluzje są wynikiem oddziaływań na nasze oczy i mózg: określonych zestawień kolorów, ruchu i jaskrawości. Większość iluzji jest wynikiem stymulacji naszego mózgu i oczu (jaskrawość, odcień, ruch) ale są też takie, które łatwo wytłumaczyć przy pomocy podstaw biologii. Żeby samodzielnie wykonać taką iluzję potrzebujecie ołówek, czarny mazak i kartkę papieru A4. W kolejnej powtórce możecie użyć kolorowych mazaków i zobaczycie, czy iluzja również na takie kolory działa. Przyłóżcie dłoń do kartki papieru, pamiętajcie aby rozszerzyć palce. Następnie odrysowujecie dłoń i zaczynamy zabawę. Dłoń wypełniamy kreskami na jej szerokość ale utrzymując linię łuku, natomiast resztę kartki otoczenie rysujemy prostymi liniami.

Poniżej mała podpowiedź:

https://www.youtube.com/watch?v=5-wZo3mpGns

 

A tu znajdziecie kilka ciekawych przykładów.

https://www.matemaks.pl/zludzenia-optyczne.html

 

Do drugiego eksperymentów również potrzebujecie kartki papieru najlepiej rysunkowego oraz samochodziku albo innej małej zabawki. Przydadzą się też filary mogą to być kubki lub inne pojemniczki ważne, aby miały ten sam wzrost. Jak myślicie czy potraficie zbudować most przez który przejedzie samochodzik, a most się nie zawali. Czy to jest w ogóle możliwe? Pokombinujcie, pomyślcie jak poskładać, zwinąć lub pogiąć kartkę aby powstał most.

Aby powstał nasz most należy poskładać kartkę na harmonijkę, czy tzw. wachlarzyk. Dlaczego taki most wytrzyma, ponieważ rozkłada siły ciężkości na wszystkie zygzaki. Jak przyjrzycie się mostom, one faktycznie mają takie przęsła, które pomagają podtrzymać i rozłożyć ciężar.

Dla przykładu oto zrealizowany eksperyment:

https://www.youtube.com/watch?v=aqxXcqwfi6I

Trzecim eksperymentem będzie przejście przez kartkę papieru. Czy jest to wykonalne zadanie, oczywiście, że tak. Potrzebujecie kartki i nożyczek. Najpierw złóżcie kartkę na zeszycik na pół. Następnie będziemy nacinać kartkę wzdłuż dłuższych krawędzi tak jak trawkę, ale naprzemiennie czyli raz z jednej strony (tam gdzie mamy krawędź złożenia), a raz z drugiej strony (tam gdzie mamy otwarcie zeszyciku). Gdy dojdziemy do końca kartki wystarczy tylko przeciąć (oprócz 1 i ostatniego połączenia te które stanowią łączniki. I możemy przejść przez kartkę!

https://www.youtube.com/watch?v=2b8b8BEY_QM

Mam nadzieję, że wszystkie się eksperymenty udały.

Pozdrawiam

Pani Agnieszka